Giriş FormuKimler Sitede

Şuanda 28 konuk çevrimiçi
AddThis Social Bookmark Button
İzmir İl Genel Meclisi Toplantısı -Çeşme İmar Planı Onaylandı PDF Yazdır e-Posta
Administrator tarafından yazıldı   
Pazar, 04 Nisan 2010 11:44
AddThis Social Bookmark Button

Kaynak:  Yeniasır Gazetesi 03.04.2010

İzmir İl Genel Meclisi Toplantısında Yaklaşık 3 Yıl Önce Sit Dereceleri Değiştirilerek Revize Edilen ve Onay Bekleyen Çeşme İmar Planı Onaylandı.

İzmir İl Genel Meclisi toplantısında yaklaşık 3 yıl önce SİT dereceleri değiştirilerek revize edilen ve onay bekleyen Çeşme İmar Planı onaylandı.


İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun uygun görüş gönderdiği plan İl Genel Meclisi'nde tartışıldı. AK Parti Çeşme Üyesi Arif Barata'nın eleştirilerle dolu önergesi nedeniyle CHP ve AK Parti grupları arasında kısa süreli tartışmaya neden olan plan, sadece AK Parti Grup Sözcüsü Ali Fuat Yakın'ın ret oyuna karşılık oy çokluğuyla kabul edildi.

Plan oylanmadan önce söz alan AK Parti Grubu Sözcüsü Ali Fuat Yakın, oturuma mazereti nedeniyle katılamayan partisinin Çeşme Üyesi Arif Barata'nın önergesini okudu. Yakın'ın okuduğu önergede, planın hatalarla dolu olduğu, Çeşme'nin planla engellendiğini, planı hazırlayanların yasakçı bir zihniyete sahip oldukları ve vatandaşın haklarının göz ardı edildiği belirtildi.

Bunun üzerine söz alan CHP Grup Başkan Vekili Hüseyin Mumcuoğlu, planı hazırlayanların yasakçı zihniyete sahip olmadıklarını, yeşil alanları korumaya çalıştığını söyledi. Önergeyi veren Barata'ya İmar ve Bayındırlık Komisyonu olarak gerekli bilgileri verdiklerini buna rağmen tepki dolu önerge vermesine anlam veremediklerini belirterek, 'CHP Grubu olarak bu planda incelenecek ve tartışılacak bir konu olmadığını düşünüyoruz' dedi.

Mumcuoğlu'nun ardından söz alan CHP'li Doğan Albayrak, önergedeki görüşlerin AK Parti'nin görüşleri olmamasını dilediğini belirterek, 'Bu plana itiraz edenler daha fazla rant alanı istemektedir. Bunu bireysel rant düşkünü kişiler istemektedir' şeklinde konuştu.

Bunun üzerine Barata'nın önergesini okuyan AK Parti Grup Sözcüsü Ali Fuat Yakın, kürsüdeki Albayrak'a, 'Demagoji yapma, sen beni dinlememişsin' diye bağırdı. Albayrak, Yakın'a, 'Düzgün konuşun' şeklinde yanıt verirken, Meclis Başkanı Serdar Değirmenci, iki meclis üyesini karşılıklı konuşmama konusunda uyardı.

Tartışmaların ardından CHP'li Çeşme Üyesi Hakkı Pamukçu, 3 yıldır planın onaylanmasını beklediklerini belirterek yeterlilik önergesi verdi. Meclis bu sözler üzerine önce yeterlilik önergesini, daha sonra da Çeşme Planı'nı oy çokluğuyla onayladı. Plana sadece AK Parti Grup Sözcüsü Ali Fuat Yakın ret oyu verdi.

Planın son olarak İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylanacağı ve yürürlüğe gireceği belirtildi.
 

Yorumlar

Lütfen YORUM Yazmak İçin Giriş Yapın. Üye değilseniz ücretsiz üye olabilirsiniz.